Hírek
2024. Augusztus 17. 08:09, szombat |
Belföld
Forrás: MTI
Vasárnap éjfélig érvényben marad a vörös kód

Vasárnap éjfélig meghosszabbították a hőség miatt már érvényben lévő, úgynevezett vörös kód intézkedést, amely kötelezővé teszi valamennyi szociális intézmény számára a bajba jutott hajléktalan emberek befogadását
- közölte a Belügyminisztérium gondoskodáspolitikáért felelős államtitkára pénteken Budapesten, sajtótájékoztatón.
Fülöp Attila elmondta: elrendelte, hogy a szociális intézményrendszerben fennálló vöröskód-protokollt, amely péntek éjfélkor járt volna le, hosszabbítsák meg vasárnap éjfélig az időjárási előrejelzésnek megfelelően.
Ilyen rendkívüli körülmények között a szociális segítő szakma első számú feladata az élet védelme - hangsúlyozta az államtitkár, majd megjegyezte: a vörös kód idején minden szociális intézmény, bármivel is foglalkozik, kötelezhető arra, hogy a bajba jutott hajléktalanokat befogadja és ellássa, ugyanakkor a fő felelősség továbbra is a hajléktalanellátó rendszeré marad.
Fülöp Attila közölte: országosan és Budapesten is 77 százalékos a férőhelykihasználtság a hajléktalanellátó rendszerben, tehát van szabad kapacitás.
A vörös kód nemcsak az intézményrendszer szempontjából egy különleges eljárás, hanem az a társadalom részére is egy figyelemfelhívás, hogy jobban odafigyeljünk egymásra - mutatott rá.
Müller Cecília országos tisztifőorvos a hőségről szólva arról beszélt, egy rendkívüli helyzetben vagyunk, és úgy néz ki, hogy az elkövetkezendő napokban is ennek nézünk elébe. Ilyen tartósan nem kellett szembenéznünk ekkora kihívással, egy folyamatos hőterhelésről van szó, ezért meg kell védeni a lakosságot - mondta.
Kiemelte, vannak olyan lakosságcsoportok, akikre ez a rendkívüli megterhelés különösen nagy rizikóval jár. Ilyenek a csecsemők, a kisgyermekek, az idősek, a szív- és érrendszeri megbetegedésben és bármely egyéb krónikus megbetegedésben szenvedők. A hajléktalan emberek nagyon nehezen tudnak a hőség ellen védekezni, rájuk különösen is vigyázni kell, és gondoskodnunk kell róluk - mondta Müller Cecília.
Az országos tisztifőorvos arra kért mindenkit, hogy ha fekvő embert látnak, aki rosszul lett, mindenképpen segítsenek rajta: vigyék árnyékos helyre, itassák meg, és ha szükséges, akkor hívják a 112-es segélyhívó számot.
Emlékeztetett, harmadfokúra emelték a hőségriasztás szintjét vasárnap estig.
Müller Cecília felhívta arra is a figyelmet, hogy ilyen nagyon meleg időben a fizikai aktivitás csökkentésével az egészséges szervezetet is védelmezzük. Lédús, könnyen emészthető ételek, gyümölcsök fogyasztását javasolta. Továbbá a joghurtok, zöldséglevesek, krémlevesek mellett a zöldségekkel tudjuk pótolni azt a sótartalmat is, amit elveszít a szervezet ezekben a napokban - mutatott rá.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Április 10. 09:13, csütörtök | Belföld
Magyar módszerrel a kiégés ellen
Téged milyen tényezők mozgatnak munkád során? Szeretnéd, ha a fizetésed mellett egyéb módokon is elismernének? Légy része egy magyar módszer kidolgozásának, és értékes nyereményeket is bezsebelhetsz!
2025. Április 10. 07:11, csütörtök | Belföld
Kitartóan veszik az államkötvényt a magyarok
ÁKK: töretlen a lakosság bizalma az állampapírok iránt.
2025. Április 10. 07:09, csütörtök | Belföld
Nagy István: továbbra sincs új kitörés, a kormányülésen is napirenden volt a védekezés
Továbbra sincs új kitörés, eredményes védekezés a ragadós száj- és körömfájás ellen - mondta Nagy István agrárminiszter a Facebookra szerdán feltöltött videóban.
2025. Április 10. 07:08, csütörtök | Belföld
Orbán Viktor megállapodott a telekommunikációs szolgáltatókkal
A nagy telekommunikációs szolgáltatók nem emelik áraikat jövő július 1-jéig, az a szolgáltató, amely az idén már emelt, visszaviszi árait a január 1-jei szintre